Çocuklara Prag

Gezi | 20 Ocak 2016 | Ekleyen

Aralık ayı geldiğinde, Noel hazırlıkları başladı mı Avrupa’nın her köşesi ışıl ışıl oluyor… Prag’da bu ışıklardan nasibini fazlasıyla alıyor.

Vlatava Nehrinin etrafında kurulmuş olan Prag, nam-ı diğer “Masal Şehri”, kiliseleri, sarayları, kuleleri, heykelleri, meydanları, köprüleri, rengarenk boyanmış tarihi evleri ile çoğu Avrupa şehri gibi son derece “kid friendly”. Her şeyden önemlisi şehrin merkezi düz ayak, her yere yürüyerek gidiliyor, hiç taksiye binmeye gerek kalmıyor. Zaten isteseniz de taksiler yakın mesafe olduğunda almıyor. Yemekler çok kolay, hem street food olarak hem de lokal lokantalarda.

Biz şehrin merkezinde bir apart otelde 3 gün kaldık. Lokasyondan da, otelden de çok memnun kaldık…

IMG_6271

 

Kesinlikle rehber ile gezilmesi gereken şehirlerden. Çocuklarla 2 yarım gün rehberle gezmek 1 bütün gün gezmekten çok daha kolay. Rehber otellerin hepsinden ayarlanabiliyor. Biz sabahları çok erken olmayan bir saatte rahat rahat kocaman bir kahvaltı yapıp saat 12:00 gibi rehberle buluşmayı tercih ediyoruz. Bu şekilde öğlen yemeğini atlamış gibi oluyoruz ama sokakta mutlaka içine Nutella sürülmüş Trdelnik yiyip, bir şeyler atıştırıp 6.30-7.00 gibi de akşam yemeği yiyoruz…

Trdelnik: Prag sokaklarında en kolay bulabileceğiniz hamur işi bir tatlı. Hamur yoğuruluyor, trdlo isimli bir çubuğa sarılıyor üzerine şeker serperek yavaş yavaş kömür ateşinde çevrilerek pişiriliyor. Sonra tekrar baharatlı şeker karışımına batırılıp biraz daha kızartılıyor.

İşte listelerim…
Otel: 
Wenceslas Square Terraces – http://www.ws-terraces.com
Rehberle 1. Gün:
Stare Mesto (Old Town – Eski şehir)
Josefov (Jewish Quarter – Yahudi mahallesi)
Charles Bridge (Charles köprüsü)
Rehberle 2. Gün:
Strahov Manastırı ve Kütüphanesi
Prag kalesi
Mala Strana (Lesser Town)

1 günümüz daha olsaydı ve çocuklarımız biraz daha büyük olsalardı mutlaka Terezin Gettosu’nu da görmek isterdim.

Kahvaltı:
Cafe Savoy (favorim), rezervasyon lazım, yoksa 15-20 dk. kapıda bekletiyorlar.
Cafe Louvre, rezervasyona gerek yok.

IMG_6270

 

Yemek:
Casserole; Karlova 147/44
Kolkovna Celnice; V Celnici 4
Wine o’clock shop; Liliova 16, Old Town
U Medvidku; Na Perstyne 7
Akşam:
Kukla Tiyatrosu; Mozart’ın Prag için bestelediği Don Giovanni Operasının kukla performansı uyarlaması.
Black Light Theater; oldukça turistik ama çocuklar için çok eğlenceli.
Opera veya klasik müzik konserleri: The Municipal House, Stavovske Divadlo, Klementinum veya Spanish Synagogue’dan (İspanyol Sinogogu) birinde hoşunuza gidecek bir konser mutlaka bulabilirsiniz.

IMG_6268

*Eğer gezmekten yorulmadıysanız ve hala vaktiniz varsa fünikülerle Petrin tepesine çıkıp Prag’a tepeden bakabilirsiniz. Petrin Kulesi, Eyfel Kulesi’nden sonra ondan esinlenerek yapılmış, yılan gibi kıvrılan nehre ve onun etrafına kurulmuş şehre kuşbaşı bakabileceğiniz kulesi ve bahçeleriyle keyifli bir nokta.

Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum yap...